Поиск по форуму
Активные темы
Автор Сообщение
Андрій Марусяк
Сообщение  Заголовок сообщения: Аматорське спостереження літнього неба в бінокль 8х42  |  Добавлено: 01.07.2022 14:15
Аватара пользователя

Регистрация: 01 июл 2022
Посты: 1
Google+: Google+

Не в сети
Вітаю аматорів астрономії. Хоча час зараз надзвичайно важкий, вирішив відірватись від шуму прильотів та скористатися відсутністю світлового забруднення в моїй поточній локації.

В ніч з 30.06 на 01.07.2022 я провів спостереження зоряного неба в Криворізькому районі. Розпочав о 23:00, після денного дощу стало прохолодно, небо було кристально чистим, Молочний шлях виднівся на півдні до горизонту, на півночі градусів 10 до горизонту. Спостерігав у бінокль Sigetta Monter 8x42, це єдиний оптичний прилад у моєму доступі зараз, не очікував нічого незвичного, через низьку апертуру, але я помилився. Сів у крісло і почав сканувати сузір’я Лебедя, розсипи зірок, гранули, яскраві ділянки молочного шляху, дуже гарна класика.

// небо ставало все темнішим, сузір’я Стрільця піднімалось і я вирішив сканувати центр нашої галактики: шаровики, розсіяні скупчення, туманності, все це захоплювало дух. Вид у бінокль мені сподобався більше, ніж мої минулорічні спостереження в 150 мм рефлектор із ширококутним окуляром. Прос Стрільця можна багато не писати, там що не квадратний градус, то шедевр.

// наступним кроком стало сканування сузір’я Щита, це моє улюблене сузір’я, дуже яскраво там світиться наша галактика. Скупчення Дика Качка М11 і М26 виглядали досить солідно і звично. Я не раз повертався в цю ділянку неба, щоби все роздивитись не поспішаючи. В думках почав порівнювати досвід спостережень в старий радянський Алькор (рефлектор 65 мм) і цей бінокль. По Щиту бінокль був лідером.

// я вже тиждень намагався впіймати туманність Гантеля М27, у мене до цієї ночі не виходило. І о диво, я впевнено віднайшов Гантелю, ідучи від «накінечника Стріли». Туманність була такою яскравою, що впевнено бачилась прямим зором. Боковим зором цю туманність взагалі було видно чітко, ні з чим було сплутати. Мої спогади спостереження в Алькор були не найкращими, бо в нього форму огризка видно не було, лише масштаб лінійних розмірів об’єкта надавав перевагу над біноклем. В цю ніч, я зрозумів, що погода і атмосфера дійсно чудова, в попередні ночі такого результату мені не вдавалося досягти. Паралельно з Гантелькою я з напруженням очей спостерігав кулясте скупчення в Стрілі М71 та як завжди легко Вішалку (Трємпель, це шиболєт, який викриє моє основне місце проживання), для вішалки мені краще телескоп, зображення вверх ногами більш автентичне.

// раз я чітко бачу Гантель, я вирішив подивитись, як зміниться вид в таку погоду на М13 Геркулеса. Так, шаровик грав новими фарбами, в порівнянні з попереднім досвідом. Сподобалось, але його перебування біля зеніту не подобалось моїм рукам, якими я тримав бінокль. А от шиї було комфортно, крісло качалка виявилось чудовим. На рівні глюків я спостерігав туманність Кільце в Лірі. Я точно знаю її місце знаходження і вона здавалась мені зірочкою. Такі глюки я ловив і при гіршому небі. Я не впевнений, що то була М57, але ж її так легко знайти, а можливо навіть придумати в місці, де вона мала би бути.

// далі я пішов сканувати Молочний шлях на північ (бачив туманність Північна Америка, але про неї пізніше), дійшов до Касіопеї та Персея, був приємно вражений, що бачу Хі Аш Персея так якісно, хоча скупчення було ще доволі низько над горизонтом + північна частина неба не була такою тьмяною, як зеніт чи південь. Час був близько 23:40.

// Яскравість Гантелі надихнула мене знайти не завжди доступні об’єкти. Я вирішив пошукати шаровик, що знаходиться справа від Антареса М4. Шукати нічого не довелось, я бачив його досить чітко. За іронією долі я ні разу не міг віднайти дане скупчення в свій 150 мм рефлектор, навіть в селі ( мабуть заважав Херсонський пил над горизонтом під час польових робіт). В Алькор я колись це скупчення бачив, це був мій перший об’єкт у житті, який був невидимий для неозброєного ока і я його віднайшов у телескоп.

// М4 розпалило в мені азарт, я не очікував побачити його в бінокль. Я почав сканувати Діву, але нічого цікавого там не було, дуже низько вона знаходилась над горизонтом.

// Азарт мене підганяв на «неймовірні вчинки» і я вирішив знайти Вертушку М101 у Великій Медведиці. Це для мене «противна» галактика, я безліч разів шукав її у 150 мм, не міг знайти. Заради неї і М51 Вир (Водоворот) я придбав шукач із заломом осі 90 градусів, аби легше було цілитись, лиш ще ні разу не використав, шукач пришов у 20 числах лютого((( Так ось, мій бінокль мене дуже порадував. Побудувавши рівносторонній трикутник, де у вершинах Алькор-Міцар + Алькаїд(Бенетнаш) + М101, я побачив останню боковим зором. Спочатку я не вірив своїм очам, вважав, що я її придумав і 42 мм апертури це мало, щоб побачити таку тусклу галактику. Я почав експериментувати, водив бінокль з різною швидкістю, сканував небо з верху в низ, і я кожного разу знаходив очами Вертушку. Видно було її боковим зором, коли починав дивитись прямими, то вона зникала. Декілька хвилин експериментів довели, що М101 не глюк. Для мене це була перемога! Я спостерігав дану Галактику в старий Алькор, бінокль і ні разу в щось великоапертурне.

// Я знову усвідомив, що небо чудове і пішов по М81 Боде. Знайти її було важче, ніж вертушку, але мені це вдалось досить швидко. Спостерігав дану галактику кілка хвилин і знову сталось «чудо», я почав помічати боковим зором і М82 Сигара. Спостерігав я цей дует не так довго, як Вертушку, бо ним я наситився минулого року в ДОБ6. Галактики бачились на грані можливого і лише боковим зором. Пізніше я почав використовувати М82 Сигара, як індикатор світанку. Дует М81 і М82 я ніколи не міг знайти в Алькор, тому порівнювати було ні з чим.

// А от Андромеду М 31 було з чим порівнювати і скажу, для цієї галактики бінокль набагато краще, ніж навіть мій 150 мм рефлектор. Чому так? М 31 була паралельно горизонту і спостерігалась мені в бінокль, ніби тарілка НЛО. І займала вона при цьому все поле зору мого бінокля по ширині. Це було неймовірно, яскраве ядро і по бокам туманні промені. Бінокль не дав мені змоги віднайти двох супутників Андромеди, однак сам вид М 31 був захоплюючим. Було дуже приємно бачити її двома очима одночасно.

//Після М31 я знову пройшовся по Молочному шляху. Виникло бажання знайти щось нове для себе. Я ніколи в житті не спостерігав емісійних туманностей у Лебеді. Взяв смартфон, по картинці з Вікіпедії точно віднайшов місцезнаходження Північної Америки та Пелікана (раніше лиш знав, що це біля Денеба). Дививсь, дививсь і нічого не бачив. Молочний шлях, як Молочний шлях, яскравий, є якісь темні провали. Потім я вирішив подивитись на різні фото цих туманностей і тут мене осінило, я вже їх неодноразово спостерігав, лиш з другого ракурсу, тому вона мені не схожа на Північну Америку. Дійсно в бінокль два темні провали, які я бачив, продемонстрували мені межі емісійної туманності. Особливо помітним був провал, що символізує Карибське море. Туманність була дуже яскравою і помітною, а я помилково ввесь цей час вважав її звичайною яскравою ділянкою нашої галактики. Я до цих пір не впевнений, що я дійсно спостерігав Пелікана та Північну Америку, а не просто яскравий фон неба, однак я точно спостерігав темний провал між ними. Це було неймовірно, мій перший усвідомлений досвід емісійних туманностей виявився далеко не першим реальним досвідом у моєму житті.

// Вуаль і всі її компоненти мені не вдалось усвідомлено спостерігати.

// близько 01:00 Пегас і Водолій були досить високо, я вирішив знайти шаровик Пегаса. До цієї ночі я теж ні разу не спостерігав його в телескоп. Місце, де знаходиться М15 я знайшов швидко, але нічого цікавого не помітив. Поки сканував цю область неба, я випадково знайшов М2. Вигляд у бінокль був цікавим, кулясте скупчення було яскравим і контрастним, я не відразу його ідентифікував, але потім згадав, що там іншого нічого не може бути і перевірив по карті. Після М2 я знову переключився на М15, цього разу мені вдалось ідентифікувати тусклі гранули скупчення. Настрій мій був чудовим, бо це було моє перше спостереження цього шаровика, я навіть не розумію, чому я його ігнорував з телескопом, мабуть через те, що я пів ночі міг спокійно дивитись на Гантель і Кільце, мені вони дуже подобались.

// просканував Молочний шлях, полюбувався Андромедою і знову захотілось чогось новенького. Вибір впав на М33, Галактика в трикутнику. Колись я її чудово спостерігав у Алькор, а ось у більші телескопи ні разу не бачив. Навів я бінокль на місце, де вона має бути і… нічого. Знову просканував все боковим зором – нічого. Тут я зрозумів, що літо поки не дозволить мені знайти дану галактику. Час був 01:40 і небо вже стало світлішим. Я повернувся до своїх «індикаторів темноти» у Великій Медведиці. Вертушку ще було видно, а от Боде і Сигару вже ні. Я подумав, що по досліджую ще М 15 і М 2 і… я їх вже не знайшов.

//просканувавши ще раз Молочний шлях в районі Стрільця, Щита і Лебедя, побачивши диски Марса та Юпітера, я завершив це надзвичайно ефективне спостереження зоряного неба. Щиро скажу, що такого результату від бінокля 8x42 я не очікував. Цей результат виявився в рази краще, ніж моє дитинство з Алькором. Окремо сподобались наглазники бінокля Sigetta Monter, вони зручні, з ними комфортно спостерігати і без штативу, просто підтримуючи бінокль руками та обличчям. Доволі дивне відчуття, коли бінокль коштує набагато дешевше нормального окуляру або 50мм шукача із переломом осі, але демонструє чудову картинку і по птахах, зорях, пейзажах.

Висновок: після такого спостереження я дуже захопився бінокулярною астрономією, тепер буду досліджувати ефективність великих астрономічних біноклів. Паралелограм і тринога тепер в пріоритеті на купівлю, як і великий астрономічний бінокль.



Andrey Moskvin
Сообщение  Заголовок сообщения: Re: Аматорське спостереження літнього неба в бінокль 8х42  |  Добавлено: 04.07.2022 11:43
Аватара пользователя

Регистрация: 01 ноя 2013
Посты: 6157
Откуда: Запорожье
Vk: VK
Facebook: FB
Google+: Google+

Не в сети
Андрій Марусяк писал(а):
Вітаю аматорів астрономії. Хоча час зараз надзвичайно важкий, вирішив відірватись від шуму прильотів та скористатися відсутністю світлового забруднення в моїй поточній локації.
пил над горизонтом під час польових робіт). В Алькор я колись це скупчення бачив, це був мій перший об’єкт у житті, який був невидимий для неозброєного ока і я його віднайшов у телескоп.

Аматорське спостереження літнього неба в бінокль 8х42 04 Июль 2022 11:43 первое Аматорське спостереження літнього неба в бінокль 8х42 04 Июль 2022 11:43 второе


_________________
Предпродажные и после продажные консультации. Сертифицированный партнер AstroScope #110907.
Delta Optical-GSO Dobson 10" F/5 M-CRF, GSO 150/750 на DO GSO ATZ, Arsenal ED80/560, Delta Optical 25x100, Minolta Standard EWA 10x50


Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Версия для печати

Кто сейчас на конференции
Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 25
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения
Перейти:  
Карта Карта XML карта XML карта RSS лента RSS лента Список каналов Список каналов